A szakdolgozók szerepe az antimikrobás kezelés felügyeletében és a betegek bevonásában
Akkreditált online képzés szakdolgozók számára
- Kódszám: SZTK-A-16269/2025
- Formátum: Online tanfolyam – 5 modul
- Pontszám: 20
- Óraszám: 15 óra
- Vizsga: 55 tesztkérdés (Qbank = Kérdés bank)
Kurzus elérhetősége: 2025 április 1-től augusztus 30-ig - Díj: Ingyenes
A kurzus az Európai Unió által támogatott AMR EDUCare projekt keretében létrehozott eredeti angol nyelvű tanfolyam hazai adaptációja. A projektben Magyországot a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság képviselte. (www.memt.hu)

A tanfolyam megkezdésének lépései
- A következő honlapon a Regisztráljon (Sign Up) gombra kattintva adja meg keresztnevét, családnevét és email címét: Link
- A megadott email címre érkező automatikus üzenetben a megadott linkre kattintva erősítse meg regisztrációját.
- Állítsa be legalább 8 karakteres, kis és nagybetűket és legalább egy számot vagy speciális karatert tartalmazó jelszavát illetve fogadja el az adatvédelmi rendelkezést.
- A tanfolyam elején a kérdőívben adja meg adatait ami a kreditpontok elnyeréséhez szükséges.
A tanfolyamot ezután mindig ezen a linken email címe és jelszava megadásával tudja megnyitni és a tanfolyamot folytatni annak befejezéséig.
Fontos információk a kezdéshez
A kurzus angol nyelven készült el, melynek hazai adaptációját fogja Ön elvégezni. A kurzus megkezdése előtt felhívjuk figyelmét három rövidítésre: HCP, HAI, ASP
HCP (Healthcare Professional) – Egészségügyi szakember: olyan személy, aki egészségügyi szolgáltatásokat nyújt, például orvos, ápoló vagy más egészségügyi szakdolgozó.
HAI (Healthcare-Associated Infection) – Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzés: olyan fertőzés, amely az egészségügyi ellátás ideje alatt alakul ki a betegnél, például kórházban vagy más egészségügyi intézményben.
ASP (Antimicrobial Stewardship Program) – Az antimikrobás stewardship egy olyan program, amely az adott egészségügyi intézményben irányítja és folyamatosan felügyeli az antimikrobás szerek (elsősorban az antibiotikumok) használatát. E program céljai a következők: megelőzni és csökkenteni a rezisztencia viszonyok romlását, optimalizálni a terápiát, és minimalizálni a mellékhatások számát.
Kiknek szól a képzés?
- A kurzus eredeti angol anyagát ápolók számára alakította ki egy nemzetközi szakértői csoport. Magyarországon a kurzus az alábbi szakmacsoportok számára érhető el, mint kreditpontos képzés:
- Felnőtt ápolás és gondozás szakmacsoport
- Gyermek ápolás és gondozás szakmacsoport
- Sürgősségi ellátás szakmacsoport
- Fogászati ellátás szakmacsoport
- Gyógyszertári ellátás szakmacsoport
- Műtéti ellátás szakmacsoport
- Szülészeti ellátás szakmacsoport
- Védőnői ellátás szakmacsoport
- Közegészségügyi és népegészségügyi szakmacsoport
- Egészségügyi menedzsment szakmacsoport

A tanfolyam moduljainak ismertetése
1. oktatási modul
Antimikrobás rezisztencia és antibiotikumok
Ez a modul ismerteti az antimikrobás rezisztencia fogalmát és az antibiotikumokkal kapcsolatos alapvető tudnivalókat. Kiemeli az ápolók szerepét az antibiotikumok felelős használatában és a rezisztencia megelőzésében.
2. oktatási modul
Az szakdolgozók szerepe az infekciókontrollban és a megelőzésben valamint az antimikrobás stewardship folyamatában a lakosság körében
A modul bemutatja a szakdolgozók fontos szerepét az infekciókontrollban, a fertőzések megelőzésében, valamint az antimikrobás stewardship közösségi szintű támogatásában. Részletesen tárgyalja a szakdolgozók felelősségi körét a betegbiztonság megvalósítása érdekében.
3. oktatási modul
A fiatal felnőttek bevonása a gyógyítás folyamatába: Kommunikációs készségek fejlesztése orvosok és ápolók számára
Ez a modul segíti az ápolókat és orvosokat abban, hogy hatékonyabban kommunikáljanak a fiatal felnőttekkel. A cél a gyógyítási folyamatban való aktív részvételük ösztönzése és a velük való hatékony kapcsolatépítés.
4. oktatási modul
A lakosság és a gyermekek gondviselőinek bevonása a gyógyítás folyamatába: Kommunikációs készségek fejlesztése orvosok és ápolók számára
Ez a modul arra összpontosít, hogy az ápolók és orvosok hogyan kommunikáljanak eredményesen a gyermekek gondviselőivel és a lakossággal. A cél a bizalom erősítése és a betegek családtagjainak bevonása a gyógyítási folyamatba.
5. oktatási modul
Az idősebb felnőttek bevonása a gyógyítás folyamatába: Kommunikációs készségek fejlesztése orvosok és ápolók számára
A modul az idősebb felnőttekkel való kommunikációs készségek fejlesztésére helyezi a hangsúlyt. Célja az idősebb betegek gyógyítási folyamatba történő aktív bevonása, miközben figyelembe veszi az életkorukból adódó különleges igényeket.

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the Health and Digital Executive Agency (HaDEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.